Jak zrychlit staré PC a notebooky

Dva či tři roky staré počítače mají zpravidla dostatečně výkonné procesory, které běžného uživatele při práci příliš nezdržují. Tou opravdovou brzdou je nedostatek operační paměti, místa v úložišti, spuštěných více náročných programů najednou, či starý mechanický pevný disk.

Do většiny nových počítačů se proto dnes montují moduly o velikosti alespoň 4 GB, starší ale mohou mít klidně i méně. Nový modul se dá přitom pořídit už za méně než tisíc korun.

Před koupí je nutné nechat ověřit, jaký typ paměti je v notebooku nebo PC používán a zda je na základní desce volný slot pro přidání dalšího modulu či zda bude nutné původní paměť nahradit větší.

Rychlé SSD jednotky

Práci zdržují také pevné disky. I tento problém je ale možné vyřešit pořízením takzvaného SSD disku. Ten neobsahuje žádné pohyblivé součástky, díky čemuž je proti klasickým diskům daleko rychlejší. To je v praxi znát při otevírání a ukládání souborů, ale i při spouštění počítače a spouštění programů.

Vylepšovat jdou samozřejmě i ostatní komponenty počítače, rozdíl je však poznat většinou u specifických činností. Například rychlejší procesor ocení lidé, kteří rádi pracují s videem – stříhání a převody do jiných formátů trvají daleko kratší dobu, případně výměna komponentů při hraní náročných grafických her na co nejlepší detaily.

Výměna komponentů probíhá společně s kontrolou ostatního HW. Při výměně pevného disku nepřijdete o svá data na původním, data se zkopírují a Vy si tak můžete užít rychlejší počítač s původním nastavením a programy.